MUDOSK, düzenlediği eğitimlerle yeni kahramanlar yetiştiriyor.

Van depreminde Japon Atsushi Miyazaki de olmak üzere, 20 kişiyi enkaz altından canlı olarak çıkaran ve büyük takdir toplayan MUDOSK, afetler için yeni kahramanlar yetiştiriyor.

MUDOSK, eğitim seminerleriyle yeni kahramanlar yetiştiriyor. Van depreminde enkaz altından canlı olarak çıkardığı yirmi kişiyle dikkat çeken MUDOSK, Japon Atsushi Miyazaki’yi de enkaz altından canlı olarak çıkartmış, ancak Miyazaki kurtarılamayarak hayata gözlerini yummuştu. Bir müddettir teorik eğitim çalışmalarına devam eden MUDOSK, şimdi artık sahada pratik eğitimlerine başladı.

Muş Güzeldağ Kayak Merkezinde çeşitli eğitimlere başlayan MUDOSK, geleceğin kahramanlarını yetiştiriyor. Afetlerde nasıl müdahale edileceğini pratik olarak gönüllülere verilen eğitimlerle gösteriliyor. Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Ekibi (MUDOSK), çığ eğitimleri de vererek, çığ altında kalan canlıların nasıl kurtarılacağını üyelerine yaptığı tatbikatla gösterdi. MUDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlayan, verilen eğitimlerle ilgili olarak: “Yaklaşık bir aydır kurslara başladık. Deprem arama kurtarma, çığ arama kurtarma ve dağ arama kurtarma. Bilindiği üzere biz Erciş ve Van depreminde görev alan ekibiz. Bu yüzden ekibimizi biraz daha geliştirmek istedik. 50 kişilik ekibe kurs veriyoruz. Bugün de görüldüğü gibi teoriden pratiğe geçtik, çığ eğitimi veriyoruz. Kurs yaklaşık 4 ay kadar sürecek” dedi. MUDOSK gönüllülerinden Ayşegül Duman: “MUDOSK üyesiyim. Muş’ta 10 yıldır öğretmen olarak çalışıyorum. Aldığımız teorik bilgileri, şimdi pratiğe döküyoruz. Bildiğiniz gibi Van depremi oldu. Bu depremdeki acıları daha aza indirgemek üzere, arama kurtarma hakkındaki bilgileri alarak faydalı olmak için buradayız” dedi. Pınar Yıldız: “Muş’ta öğretmen olarak görev yapmaktayız. Niye MUDOSK’a katıldınız diye soracak olursanız, ben Yalova’da depremi yaşadım. Birçok yakınımızı kaybettik, uzun süre çadırda yaşadık” dedi.