Muş’ta Muş Dağcılık Doğa Sporları Kurtarma ve Gençlik Derneği (MUDOSK) tarafından düzenlenen dağcılık, arama kurtarma, fotoğrafçılık, bağlama ve ebru kursları devam ediyor.

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında MUDOSK tarafından yürütülen ‘Kötü alışkanlıklardan kurtulmanın tek yolu eğitim ve sevgidir’ projesi ile başlatılan kurslar büyük ilgi görüyor. Bu kapsamda merkeze bağı Soğucak köyü yakınlarında bulunan eski kışlada arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatla ilgili olarak açıklamalarda bulunan MUDOSK Başkanı ve proje koordinatörü Mehmet Çağlayan, eğitime 60 kursiyerin katıldığını vurguladı. Çağlayan, “Burada eğitmenlerimizin nezaretinde olası bir depremde, yangında ve selde, enkaz altında kalan şahısları nasıl kurtarabilir çalışması yapıyoruz. Amacımız derneğimizde kursa katılan tüm kursiyerimize her alanda kurs vermek ve uzmanlaştırmaktır. Bu eğitimler aşamalı olarak devam edecektir. Daha ileri ki tarihlerde arkadaşlarımız dağcılıkla ilgili yürüyüş ve kamp yapacaktır” dedi.

Dağcılık kurusuna katılan Kübra Söylemez ise, “Zaman zaman meydana gelen deprem, sel ve yangın gibi afetlerde çok insanımızı göz göre kaybediyoruz. Bende bu kursa katılarak kurtarma konusunda eğitim alıyorum. Amacım olası bir afete maruz kalan insanlarımızı yaşamını yitirmeden bir an önce kurtarmaktır” diye konuştu.