Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun kuruluşunun 40. yılı kutlamaları çerçevesinde Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü sporcuları ve Diyarbakır İl Temsilciliği sporcularından oluşan 10’u bayan toplam 30 sporcunun katılımıyla 3 bin 10 metre yüksekliğindeki Kurtik dağına tırmanarak kutladılar.

Tırmanışa, MUDOSK Başkanı ve TDF Basın Kurulu Üyesi Mehmet Çağlayan, Muş Valiliği Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürü Kayak Federasyonu Basın Kurulu Üyesi Bülent Solmaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Haşmet Turan, Diyarbakır Gençlik Spor Şube Müdürü Şahabettin Aydın, İl Temsilcisi A. Rahim Ekinci ve basın mensupları katıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MUDOKS Başkanı ve TDF Basın Kurulu Üyesi Mehmet Çağlayan, 40. yıl şenliği 28-30 Temmuz tarihleri arasında Niğde Aladağlar Demirkazık’ta yapılacağını ve tüm illerden katılım sağlanacağını belirtti. Çağlayan, Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübüne yardımlarını esirgemeyen Vali Yardımcısı Yaşar Güneş’e teşekkür etti.

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun kuruluşunun 40. yılı kutlamaları çerçevesinde bir açıklama yapan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, dağcılık sporunun giderek yaygınlaştığını belirtti.

Kurulduğu 1966 yılından bu yana faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüren, Türkiye’nin bu daldaki tek resmi spor kuruluşu olan Dağcılık Federasyonu’nun çalışmaları doğrultusunda hedefine ulaştığını belirten Alaattin Karaca, şunları söyledi: “Federasyonun kuruluş amacı, doğa sporları içinde başlı başına bir ekol olan dağcılık sporunu, Türkiye’nin her tarafına götürmek, yaymak, yaygınlaştırmak ve isteyen herkesin bu sporu yapmasına yardımcı olmaktır. Kuruluş nedeniyle Türkiye’de 40 ilde, 40 zirveye dağcılık şenlikleri, seminerleri ve gösterileri düzenlenmektedir. Bu hareketlilik, doğru yolda olduğumuzun kanıtıdır. İmkan sağlandığı sürece, Türk dağcılığının ve dağcılarının yurt dışındaki dağlara taşınacağını, dünya dağlarına belirli kişilerin değil bu spora gönül vermiş onlarca Türk genci tırmanacaktır. Bunun gerçekleşmesi için de her başarının altında birlik ve beraberliğin olduğunu unutmayalım.”

Haber: Emrullah Özbey