SODES tarafından desteklenen MUDOSK Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Tek Yolu Eğitim ve Sevgidir adlı projesi başarılı bir şekilde devam ediyor.

Muş Valiliği Koordinasyonunda Sosyal Destekleme Programı (SODES) tarafından desteklenen Muş Dağcılık Doğa Sporları Kurtarma ve Gençlik Derneği “Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Tek Yolu Eğitim ve Sevgidir” adlı projesi kapsamında verilen Dağcılık, Fotoğraf, Bağlama ve Ebru kursları başarılı bir şekilde devam ediyor.

Proje kapsamında eğitim alan 60 kursiyer, haftanın belirli günlerinde Muş’un çeşitli bölgelerinde uygulamalı eğitim alıyor. Proje kapsamında açılan kurslardan herhangi birine gelen kursiyerlere ayrıca dağcılık ve deprem arama kurslarının da verileceği ifade edildi. Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Çağlayan, şöyle konuştu; “Derneğimize ait “Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Tek Yolu Eğitim ve Sevgidir” Adlı projede, Dağcılık, Fotoğraf, Bağlama ve Ebru kursu veriliyor. Bağlama, Fotoğraf, Ebru kurslarından birini alan her kursiyer dağcılık deprem arama kursu da alacaklardır. Kursiyerlerin iaşe, kurs materyalleri, giyim kuşamları Muş Valiliği koordinasyonlunda MUDOSK Derneği tarafından yürütülen bu proje Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında Finanse edilmektedir.”

MUDOSK Başkanı ve Proje Koordinatörü Mehmet Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Proje kapsamında 20 kursiyer Fotoğrafçılık kursunu başarıyla bitirdi. Ebru ve Bağlama kursu halen devam etmekte. Bunun yanı sıra yaklaşık 60 kursiyer deprem arama kurtarma ve dağcılık eğitimi almaktadırlar. Şeker fabrikası alanında 19 Mayıs günü çadır kurulumu, dağcılık teknikleri, deprem arama kurtarma eğitimleri alan kursiyerler 27-30 tarihleri ararsında SODES desteğiyle, yapılan projede de program dâhilinde Muş’a yaklaşık 150 profesyonel dağcı gelecek, SODES kursuna katılan kursiyerlerle birlikte Türkiye’nin en yüksek 3. Dağı olan Süphan (4058 m) tırmanış gerçekleştirilecek. Bu konuda bizlere destek olacak olan, Sayın Belediye Başkanı Necmetin Dede’ye ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü ve SODES ofisi proje koordinatörü Sayın Bülent Solmaz’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bundan sonraki kampımız Hamurpet gölün de olacak Varto ilçesin de kaya tırmanış eğitimleri verilecektir”

Şeker Fabrikası alanındaki kampta eğitimleri Deprem arama kurtarma eğitmenlerinden Doğan Sarıçayır ve TDF eğitimlerini bitirmiş olan Mehmet Hakkı Oğur ile Mahmut Sönmez verdiler. MUDOSK Mali sekreteri Abdullah Yazıcıoğlu’da çektiği karelerle proje destek oldu. Çağlayan ayrıca desteklerinden dolayı Muş Şeker Fabrikası Müdürü Ramazan Aytekine’e de teşekkür etti.

Günaydın Muş