Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında MUDOSK tarafından yürütülen ”Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanın Tek Yolu Eğitim Ve Sevgidir” adlı projesi ile devam eden faaliyetler içinde 25 İlden ve Kosova Cumhuriyeti’nden toplamda 106 dağcıyla 1. Uluslararası MUDOSK Süphan Dağı tırmanışı gerçekleşti.

 

Tırmanış öncesi Türkiye’nin değişik illerinden gelen dağcılar SODES projesi kapsamında dağcılık eğitimi gören kursiyerlere kamp ve dağcılık hakkında bilgi verdiler. Organizasyon heyetinde bulunan Prof. Dr. Okay Vural ve Ertuğrul TUGAY Muş Valisi Sayın Vedat BÜYÜKERSOY’a, Belediye Başkanı Sayın Necmettin DEDE’ye, Vali Yardımcıları Sayın Çetin KILINÇ ve Fatih DEMİR’e, Şeker Fabrikası Müdürü Sayın Ramazan AYTEKİN’e, SODES Proje ofisi Koordnatörü Sayın Bülent SOLMAZ’a ve Yardımcısı Fethi AKMAN’a ziyaretlerde bullundular.

SODES Proje Ofisi Koordinatör Yardımcısı Fethi AKMAN, Proje ofisi Koordinatörü Bülent SOLMAZ Adına; Prof. Dr. Okay VURAL ve Ertuğrul TUGAY’a katkılarından dolayı teşekkür edip birer plaket takdim ettiler.
Kosova Cumhuriyetinden gelen 10 kişilik dağcılık heyeti Muş Vali Yardımcısı Çetin KILINÇ’ı makamında ziyaret ederek ülkelerinden getirdikleri hediyeleri takdim ettiler.

Tırmanış başlamadan önce; 27 Haziran günü tüm dağcılara ve mülki erkâna Muş Şeker fabrikasında yemek veridi. Yemeğe katılım oldukça fazlaydı. Yemekte konuşma yapan MUDOSK Başkanı Mehmet ÇAĞLAYAN öncelikle bu imkânları sağlayan başta Muş Valisi olmak üzere, Sodes Koordinatörü Bülent SOLMAZ’a ve SODES proje ofisi çalınanlarına, teşekkür etti. Amaçlarının ilimizi tanıtıp aynı zamanda Türkiye’nin değişik ilerinden gelen dağcıların kaynaşması olduğunu dile getirerek, Eski Muş Valisi Sayın Erdoğan BEKTAŞ’la Malazgirt Zaferi nedeniyle 24 Ağustos 2008 tarihinde Süphan Dağı’na tırmanış yaptıklarını belirterek o tarihte verdiğimiz demeçte Malazgirt rotası açılması takdirde bu tırmanışların Malazgirt tarafından yapılacağını bunun için de rota açılması gerektiğini 5 yıl önce söylemiştik.. Bu konuyla ilgili Malazgirt Kaymakamı Sayın Muhammed GÜRBÜZ’le görüşüldüğü ve ilgili makamlara girişimlerde bulunduğunu asıl bu tırmanışın rota açılması halinde Malazgirt İlçesi Kızılyusuf köyünden gerçekleştireceklerini maalesef rotanın açılması konusunda geç kalınması nedeniyle Adilcevaz Kışkıllı Köyü’ne yöneldiklerini belirtti. Daha sonra MUDOSK ve SODES tarafından desteklenen proje hakkında bilgi veren Çağlayan Tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Tırmanış ekibi 28 Haziran sabahı Şeker Fabrikasında kahvaltı yaptı, 33 ilden ve Kosova Cumhuriyetinden toplam 106 kişilik sporcu ve idareci kafilesi önce şehrimizi gezdi toprak baba parkında öğlen yemeğinin ardından saat: 13.00’da Ahlat’a hareket etti. Ahlat Selçuklu Mezarlığı ziyaret edilerek, Adilcevaz’a geçildi kısa bir molanın ardından Adilcevaz Aydınlar Beldesi Kışkılı mahallesinden At yaylası kampına hareket edildi. Kamp kurulumundan sonra Kampın Müdürlüğünü Abit Oruç, Teknik sorumluluğu Mahmut Sönmez, Dr. Hakan Uludağ, Şahap Eryılmaz, Hakkı Uğur üslendi.. Katılımcılarla bir toplantı gerçekleştirildi. Program hakkında bilgi verildi.

Gece yarısı program dâhilinde Saat:03.00’da Hakkı Uğur rehberliğinde zirveye hareket edildi zirve tırmanışına 101 katılımcı iştirak etti. Saat: 09.45 civarı ilk ekip zirve yapmaya başladı toplam da 95 sporcu başarılı bir şekilde zirve yaptı. Son yıllarda 95 sporcunun bir arada zirve yapması rekor olarak değerlendirildi.

Prof. Dr. Okay Vural yaptığı konuşmada; emeği geçen herkese teşekkür etti.
İyi temiz kazasız belasız bir faaliyet olduğunu söyledi. Bu gibi faaliyetlerinde devame decğini belirtti.. Ertuğrul Tugay İzmir Özel İdaresi Tarım Daire Başkanı EErtuğrul Tugay ise yaptığı açıklama da umduğumuzdan daha güzel bir faaliyet olduğunu, emeği geçen MUDOSK’a ve SODES’e teşekkür ettiğini , Süphan dağı ardından 30 kişilik bir ekibinde Ağrı dağına zirve yapmak için Doğubayazıt’a geçeceklerini belirtti.

MUDOSK Genel Sekreteri Mahmut Sönmez; faaliyetlerimizin devam edeceğini, ağustos ayı içinde yurt dışı tırmanışlarının olduğunu gelecek dönemde süphan dağı dışında memleketimize yakın dağlarda tırmanışların devam edeceğini uluslararası baz da şenlik düzenleyeceklerini bunun içinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

Fırat Demir / Haber49 Gazetesi