Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü’nün (Mudosk) düzenlediği Hasankeyf il dışı turistik gezisi 70 kişinin katılımı ile gerçekleşti. 70 kişinin katılımı ile tarihi Malabadi Köprüsü, Batman, tarihi Hasankeyf, Veysel Karani Türbesi, ve Siirt iline yönelik gezi düzenlendi. Mudosk tarafından düzenlenen gezilerin sürekli hale gelmesini isteyen katılımcılar, bu tür gezilerin tekrarlanmasını isteyerek tarihi yer ve Turistik yerleri görme imkanı sağlayan Mudosk Yönetimine teşekkür dileklerini ilettiler.

Mudosk’un 2008 yılı il faaliyetleri kapsamında eğitimli sporcuları ve yönetim kurulu üyeleri ile halka açık şekilde yürütülen faaliyetlerin devam edeceğini ifade eden Mudosk Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlayan, yaptığı açıklamasında her hafta düzenli şekilde ekipler tarafından gerek merkezde gerekse şehir dışında turizm amaçlı gezilerin düzenleneceğini ve bunların sürekli hale getirileceğini söyledi.

Çağlayan, “bu hafta sonu düzenlenen tarihi Malabadi Köprüsü, Batman, tarihi Hasankeyf, Veysel Karani Hz. Türbesi ve Siirt gezisine oldukça güzel bir katılım meydana gelmiştir. Düzenlenen il dışı gezisine 70 kişi halkımızdan katılım gerçekleşmiştir. Mudosk bünyesinde düzenlenen bu geziler tamamen kontrollü şekilde ve Türkiye Dağcılık Federasyonunun kamplarında eğitim görmüş sporcularımız eşliğinde yapılmaktadır. Gerek ilimizde gerekse il dışında yapılan tüm faaliyetlerimizin belli programlarda gerçekleştirildiğini katılımcılar tarafından izlendi. Bu gezilerimize katılım gösteren vatandaşlarımızın hiçbir sıkıntı yaşamamaları ve onlara güzel bir gün yaşamalarını sağladık. Bundan sonraki gezilerimize yine aynı şekilde tüm halkımız davetlidir” dedi.

Çağlayan, “Mudosk Muş’u tanıtıyor”
70 kişilik katılımla tarihi Malabadi Köprüsü, Batman, tarihi Hasankeyf, Veysel Karani Hz. Türbesi ve Siirt ili Mudosk öncülüğünde yapılan gezide ziyaret edilirken bu gibi faaliyetlerde asıl noktayı Muş kimliğinin tanıtıldığı şeklinde ifade eden Çağlayan, yapılacak diğer il dışı faaliyetlerle Muş’un turizme önem verildiğinin anlaşılacağını söyledi.

Çağlayan, “ilimizde toplu turizm olayı olmaması Muş için üzücü bir olaydır. Bu turizm faaliyetlerin başlangıcı olarak bizim yapmamızla yeterli kalınması taraftarı değiliz. Bizim zaten Türkiye Dağcılık Federasyonu kampları yada faaliyetleri olsun biz en iyi şekilde tanıtıyoruz. Önemli olan güvenli bir şekilde ve eğitimli bilen kişilerle gitmesidir. Bu hafta sonu gerçekleşen Hasankeyf ve diğer gezilen mekanların sorumlusu olan Mudosk Yönetim Kurulu Üyeleri Şeref Öncel ve Abdullah Yazıcıoğlu belli bir program düzenleyerek gezi boyunca irtibat ve sağlıklı, neşeli ve güvenilir bir şekilde geziyi tamamlamışlardır. Gerçekleştirilen bu gezilerin dışında ise il dışı turistik gezilerimiz devam edecektir” dedi.

Duman, “Mudosk’la her zaman her yere giderim”
Muş Dağcılık Doğa Sporları ve Kurtarma Kulübü (Mudosk)’nün düzenlediği il dışı turistik gezilerine katılan Ayşegül Duman, Mudosk tarafından düzenlenen gezilerin güvenilir olduğunu ifade etti. Duman, Muş ilinde görev yaptığı süre içerisinde ilk defa Mudosk’la yaptığı gezilerde tarihi mekanları görme şansını yakaladığını ve oldukça büyük bir şans olduğunu söyledi. Duman, “daha önce il dışına gezi amaçlı güvenerek çıkamıyorduk. Çünkü bölgeyi tanıma gibi durumumuz o kadar yok. Mudosk’un yaptığı gezilere gerçekten çok saygın değerli kişiler katılıyor, ayrıca Mudosk’un eğitimli sporcularının yanımızda olması, bölgeyi iyi bilmeleri ve grup halinde ki gezilerin kontrol altına alınmasında profesyonel olmaları o ayrı bir duygu zaten. Mudosk’un düzenleyeceği bütün gezilere güvenerek her yere giderim” dedi.